Fysisk aktivitet fremmer sundhed og velvære. Du som har type 2-diabetes, kan have særlig gavn af træning og fysisk aktivitet. Det kan bidrage til at kontrollere dit blodsukker, din vægt og mindske din risiko for at udvikle komplikationer.
Deltagere i træningen
Personer med type 2-diabetes, som har diabeteskomplikationer, og som behandles på Steno Diabetes Center Copenhagen.
Holdtræning
Vi tilbyder disse hold og afklarer til din forsamtale, hvilket hold der vil passe dig.
- Blid Opstart er for dig med nedsat balance, kroniske smerter eller andre svære diabeteskomplikationer. Vi varmer op til god musik og arbejder med konditions- og styrketræning enten siddende, stående eller ved cykling. Vi træner mandag og onsdag kl. 10.15-11.15.
- Godt i gang med varieret konditions- og styrketræning. Vi træner mandag og onsdag kl. 13.00-14.00.
Tilbuddets indhold
- Samtale om mål for forløbet
- Fysiske test før og efter forløbet
- Konditionstræning
- Styrketræning
- Undervisning, råd og vejledning
- Inspiration til motion i hverdagen.
Dit udbytte af træningen
- Du kommer i gang med træning.
- Du lærer at justere øvelserne, så du får effekt og undgår skader.
- Du forbedrer din kondition og muskelstyrke.
- Du lærer at træne selvstændigt.
- Du møder andre med type 2-diabetes.
- Du bliver inspireret til en livsstilsændring.
- Efter forløbet inspireres du til at fortsætte med at være fysisk aktiv.
Kommende kurser og tilmelding
Holdtræning udbydes ikke på nuværende tidspunkt. Hvis du er interesseret i at komme på venteliste og blive kontaktet, når kurset opstartes igen, kan du skrive til kursuskoordinatoren på e-mail:
sdc-kursuskoordinatorer@regionh.dk Praktisk information
Du vil blive trænet af en idrætsfysiolog og/eller en fysioterapeut.
Din behandlende læge, sygeplejerske, diætist eller fodterapeut kan henvise dig. Træningsforløbet er gratis. Du vil herefter blive kontaktet og inviteret til en forsamtale og test.
Sted
Træningen finder sted i træningssalen på Steno Diabetes Center Copenhagen.
Adresse: Borgmester Ib Juuls Vej 83, 2730 Herlev.
Transport
Hvis din behandlende læge har ordineret kørsel, kan du blive kørt til og fra træning.
Der er tidsbegrænset parkering på hospitalets område.
Spørgsmål/afbud
Hvis du mod forventning bliver forhindret i at deltage i træningen, er det vigtigt, at du melder afbud til vores sekretær på tlf. 39 68 08 00.