Forskningsmedarbejdere

​Oversigt med kontaktinformation på forskningsmedarbejdere i forskningsgruppen Diabetes Forebyggelse.

Morten Hulvej Rod
Sundhedsfremmechef

E-mail: morten.hulvej.rod@regionh.dk
Tlf.  Se kort profil28 51 51 21
Se profil


Diabetes Forebyggelsesforskning er inddelt i disse teams:

Team Børn, Unge

Charlotte Demant Klinker
Teamleder, seniorforsker
E-mail: charlotte.demant.klinker@regionh.dk
Tlf.  22 15 55 96
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Peter Elsborg
Postdoc
E-mail:peter.elsborg@regionh.dk
Se profil



Rikke Dalgaard Hartmeyer,
Postdoc
E-mail:rikke.dalgaard.hartmeyer@regionh.dk
Se profil





Mads Bølling
Postdoc
E-mail: mads.boelling@regionh.dk
Se profil




Nanna Wurr
Postdoc
E-mail: nanna.wurr.stjernqvist@regionh.dk
Se profil



Anneke Vang Hjort
Ph.d.-studerende
E-mail:anneke.vang.hjort@regionh.dk
Se profil




Julie Hellesøe Christensen
Ph.d.-studerende
E-mail:julie.hellesoee.christensen@regionh.dk






Lene Winther Ringgaard
Specialkonsulent
E-mail:lene.winther.ringgaard@regionh.dk





Anne Sidenius
Videnskabelig assistent
E-mail:anne.sidenius@regionh.dk






Clara Heinze
videnskabelig assistent


:




Mette Lindholm Kurtzhals
Studentermedhjælper








Team Borgere og bæredygtige byer


Paul Bloch
Seniorforsker, teamleder
E-mail: paul.bloch@regionh.dk
Tlf. 30 91 29 20
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Mette Kirstine Tørslev,
Postdoc      








Asser Vittrup Nielsen,
Ph.d.-studerende
 Se profil






Tina Termansen
Ph.d.-studerende       







Anne Skov Jensen
Specialkonsulent







Marie Petri
Projektkoordinator    







Dicte Bjarup Thøgersen
Studentermedhjælper

     





Anne Tetens
Studentermedhjælper



   


Team Familier og livsforløb

Portrætfoto af teamleder Karoline Kragelund Nielsen Karoline Kragelund Nielsen
Teamleder, forsker
E-mail: karoline.kragelund.nielsen@regionh.dk
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Helle Terkildsen Maindal
Seniorforsker
E-mail: Helle.terkildsen.maindal@regionh.dk
Tlf. 30 91 34 05         
Se profil





Jens Aagaard-Hansen
Seniorforsker
E-mail: jens.aagaard-hansen@regionh.dkjens.aagaard-hansen@regionh.dk
Se profil







Inger Katrine Dahl-Petersen
Projektkoordinator
E-mail: inger.katrine.dahl-petersen@regionh.dk
Se profil




Anne Matilde Timm
Ph.d.-studerende
E-mail:anne.matilde.timm@regionh.dk
Se profil





Maja Thøgersen
Ph.d.-studerende


 



Emma Davidsen
Videnskabelig assistent
  



     


Morten Gram Sell
Studentermedhjælper

 





Anne-Sidenius.aspx

Redaktør