Forskningsmedarbejdere

Oversigt med kontaktinformation på forskningsmedarbejdere i forskningsgruppen Diabetes Management Forskning. Gruppen er inddelt i 3 teams.


Ingrid Willaing
Forskningsleder
E-mail:  ingrid.willaing.tapager@regionh.dk
Tlf. 30 91 34 03
Se profil

 Diabetes Management forskningen arbejder i tre teams, der ledes af en teamleder.

1. Psykosocial Sundhed og støtte


Lene Eide Joensen
Seniorforsker, teamleder
E-mail: lene.eide.joensen@regionh.dk
Tlf. 30 91 32 93   
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Mette Andersen Nexø
Forsker
E-mail: mette.andersen.nexoe@regionh.dk   
Tlf. 21 58 92 56 
Se profil




Kasper Olesen

Forsker
E-mail: kasper.olesen@regionh.dk  
Tlf. 30 91 33 74
Se profil




Mette Jarne Due-Christensen
Postdoc
E-mail: mette.jarne.due-christensen@regionh.dk
Se profil




Vibeke Stenov
Postdoc
E-mail: vibeke.stenov@regionh.dk
Se profil



 Pil Lindgreen
 Postdoc
 E-mail: pil.lindgreen@regionh.dk
 Se profilSe profil




  Kristoffer Panduro Madsen
  Ph.d. studerende
  E-mail: kristoffer.panduro.madsen@regionh.dk
 



 Gabriella Byskov Petersen
 Ph.d. studerende
 E-mail: gabriela.byskov.petersen@regionh.dk




 Astrid Andrea Schultz
 Vindenskabelig Assistent
 E-mail: astrid.andrea.schultz@regionh.dk




 Laura Moll Meldgård
 Studentermedhjælper
 


 Sofia Valeur Baumgarten
 Studentermedhjælper




  Stine Nygaard Kjerulf Hansen
  Studentermedhjælper





  Maria Friss Børsting
  Studentermedhjælper




2. Sundhedspædagogiske interventioner

Nana Folmann Hempler,
Seniorforsker, teamleder
E-mail: nana.folmann.hempler@regionh.dk   
Se profil



Forskningsmedarbejdere

 

 Annemarie Reinhardt Vamminf

  Forsker
  E-mail: annemarie.varming@regionh.dk
  Se profil




  Anne Mette Juul Andersen
  Ph.d. -studerende
  E-mail: anne.mette.juul.andersen@regionh.dk
  Se profil




Natasja Bjerre Martinsen
Ph.d.-studerende
E-mail: natasja.bjerre.martinsen@regionh.dk
Se profil



Kristine Stoltenborg Addington
Videnskabelig Assistent
E-mail: kristine.stoltenberg.addington@regionh.dk



Anne  Katrine Enecold Krogh
Videnskabelig Assistent
E-mail: anne.katrine.enevold.krogh@regionh.dk



Sine Grønborg Knuden
Projektkoordinator
E-mail: sine.groenborg.knudsen@regionh.dk




Sabina Drejer
Studentermedhjælper





Charlotte Fagt
Studentermedhjælper





Nanna Veje Olsen
Studentermedhjælper





Katrine Ridder Brøndum
Studentermedhjælper





Thit Hjortskov Jensen
Studentermedhjælper






3. Børn, Unge og Familier med Diabetes

Dan Grabowski
Seniorforsker, teamleder
E-mail:dan.grabowski@regionh.dk
Tlf. 40 33 90 19   
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Louise Norman Jespersen
Postdoc
E-mail: louise.norman.jespersen@regionh.dk
Se profil



Marianne Vie Ingersgaard Jørgensen
Ph.d. -studerende
E-mail: marianne.vie.ingersgaard.joergensen@regionh.dk
Se profil



Regitze Anne Saurbrey Pals
Ph.d.-studerende
E-mail: regitze.anne.saurbrey.pals@regionh.dk
Se profil


Didde Høeg
Ph.d.-studerende
E-mail: ditte.hoeg@regionh.dk
Se profil




Lise Bro Johansen
Videnskabelig assistent
E-mail: lise.bro.johansen@regionh.dk




Mathilde Overgaard
Videnskabelig assistent
E-mail: mathilde.overgaard@regionh.dk



Julie Meldgaard Petersen
Studentermedhjælper





Sana Hussein
Studentermedhjælper






  




Redaktør