Forskningsmedarbejdere

​Oversigt med kontaktinformation på forskningsmedarbejdere i Translationel Type 2-diabetesforskning. 

Allan Arthur Vaag

Professor, forskningsleder, overlæge
E-mail:allan.arthur.vaag@regionh.dk
Tlf. 20 42 96 60



Forskningsgruppen er inddelt i to teams med hver sin teamleder.

Team: Føtal programmering patofysiologi 

Charlotte Brøns

Teamleder, postdoc
E-mail: charlotte.broens.01@regionh.dk
Tlf. 26 12 90 93



Line Ohrt Elingaard-Larsen

Videnskabelig assistent
E-mail:line.ohrt.elingaard-larsen.01@regionh.dk
Tlf. 22 39 23 90


Louise Justesen

Videnskabelig assistent
E-mail:louise.justesen.01@regionh.dk



Team: Klinisk Interventionsforskning

Tina Vilsbøll

Professor, overlæge, teamleder
E-mail: tina.vilsboell.01@regionh.dk
Tlf. 40 94 08 25
Se profil 



Andreas Andersen

Postdoc
E-mail: andreas.andersen.04@regionh.dk
Se profil


Christine Rode Andreasen

Ph.d.-studerende
E-mail: christine.rode.andreasen.01@regionh.dk

Per Hagelqvist

Ph.d.-studerende
E-mail: per.gustav.hagelqvist.01@regionh.dk



Bettina Ewers

Ernæringschef, ph.d.-studerende
E-mail: bettina.ewers@regionh.dk
Tlf. 30 91 29 97
Se profil 


Emilie Skytte Andersen

Klinisk assistent
E-mail:emilie.skytte.andersen@regionh.dk
Se profil


Helene Haldbo Eckardt

Projektsygeplejerske




Kaisar Maytham Bader

Forskningsårsstuderende
E-mail: kaisar.maytham.bader@regionh.dk





Redaktør