Forskningsmedarbejdere

Oversigt med kontaktinformation på forskningsmedarbejdere i forskningsgruppen Diabetes Managementforskning. 


Ingrid Willaing

Professor, forskningsleder
E-mail:  ingrid.willaing.tapager@regionh.dk
Tlf. 30 91 34 03
Se profil

Bryan Cleal

Seniorforsker
E-mail: bryan.richard.cleal@regionh.dk
Se profil 





Kasper Olesen

Forsker
E-mail: kasper.olesen@regionh.dk  
Tlf. 30 91 33 74
Se profil




Diabetes Managementforskningen arbejder i teams, der hver ledes af en teamleder.

1. Psykosocial sundhed og diabetes


Lene Eide Joensen

Seniorforsker, teamleder
E-mail: lene.eide.joensen@regionh.dk
Tlf. 30 91 32 93   
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Mette Jarne Due-Christensen

Postdoc
E-mail: mette.jarne.due-christensen@regionh.dk
Se profil



 Vibeke Stenov

 Postdoc
 E-mail: vibeke.stenov@regionh.dk
 Se profil



 Pil Lindgreen

 Postdoc
 E-mail: pil.lindgreen@regionh.dk
 Tlf. 20 52 91 18
 Se profilSe profil



  Kristoffer Panduro Madsen

  Ph.d. studerende
  E-mail: kristoffer.panduro.madsen@regionh.dk
  Se profil


 Gabriela Byskov Petersen

 Ph.d. studerende
 E-mail: gabriela.byskov.petersen@regionh.dk




 Astrid Andrea Schultz

 Videnskabelig Assistent
 E-mail: astrid.andrea.schultz@regionh.dk




 Laura Moll Meldgård

 Studentermedhjælper
 E-mail: laura.meldgaard@regionh.dk
 



  Signe Hellung schønning

  Studentermedhjælper
  E-mail: Sgne.hellung.schoenning@regionh.dk Signe.hellung.schoenning@regionh.dk




  Freja Bang Mikkelsen

  Studentermedhjælper
  E-mail: freja.bang.mikkelsen@regionh.dk




2. Lighed og diabetes

Nana Folmann Hempler

Seniorforsker, teamleder
E-mail: nana.folmann.hempler@regionh.dk 
Tlf: 40 73 25 91  
Se profil



Forskningsmedarbejdere

 

 Annemarie Reinhardt Varming

  Forsker
  E-mail: annemarie.varming@regionh.dk
  



Anne Mette Juul Andersen

Ph.d. -studerende
E-mail: anne.mette.juul.andersen@regionh.dk
Se profil




Natasja Bjerre Martinsen

Ph.d.-studerende
E-mail: natasja.bjerre.martinsen@regionh.dk
Se profil


Kristine Stoltenborg Addington

Videnskabelig Assistent
E-mail: kristine.stoltenberg.addington@regionh.dk



Sofia Valeur Baumgarten

Videnskabelig Assistent
E-mail: sofia.valeur.baumgarten@regionh.dk



Sine Grønborg Knudsen

Specialkonsulent
E-mail: sine.groenborg.knudsen@regionh.dk
Tlf. 29 67 73 30
Se profil



Sabina Wagner

Studentermedhjælper
E-mail: sabina.wagner@regionh.dk




Charlotte Fagt

Studentermedhjælper
E-mail: charlotte.fagt@regionh.dk





Nanna Veje Olsen

Studentermedhjælper
E-mail: nanna.veje.olsen@regionh.dk





Caroline Leth Bjerg

Studentermedhjælper
E-mail: caroline.leth.bjerg.01@regionh.dk




Thit Hjortskov Jensen

Studentermedhjælper
E-mail: thit.hjortskov.jensen@regionh.dk




Sara Rudbæk Larsen

Studentermedhjælper
E-mail: sara.rudbaek.larsen@regionh.dk






3. Børn, unge, familier og diabetes

Dan Grabowski

Seniorforsker, teamleder
E-mail:dan.grabowski@regionh.dk
Tlf. 40 33 90 19   
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Louise Norman Jespersen

Postdoc
E-mail: louise.norman.jespersen@regionh.dk
Se profil

                                         


Marianne Vie Ingersgaard Jørgensen

Ph.d. -studerende
E-mail: marianne.vie.ingersgaard.joergensen@regionh.dk 
Telefon: 91 17 48 35
Se profil


Regitze Anne Saurbrey Pals

Ph.d.-studerende
E-mail: regitze.anne.saurbrey.pals@regionh.dk
Se profil


Patricia Enebær Irene DeCosta

Ph.d.-studerende
E-mail: patricia.enebaer.irene.decosta@regionh.dk



Didde Høeg

Ph.d.-studerende
E-mail: didde.hoeeg@regionh.dk
Se profil



Lise Bro Johansen

Videnskabelig assistent
E-mail: lise.bro.johansen@regionh.dk



Julie Meldgaard Petersen

Studentermedhjælper
E-mail: julie.meldgaard.petersen@regionh.dk







Redaktør