Kort om undersøgelsen
En persons blodtryk svinger ofte meget. At måle blodtryk over et helt døgn giver derfor et mere korrekt billede end en enkelt blodtryksmåling. Det giver lægen bedre mulighed for at vælge den rette medicin i den rigtige dosis, hvis dit blodtryk kræver behandling.
Sådan foregår undersøgelsen
Du skal møde op på SDCC to dage i træk.
Blodtryksmåleren, som du får sat på af en bioanalytiker, skal blive siddende på armen til næste dag. Den bliver indstillet til at måle dit blodtryk hver halve time om dagen (kl. 7-22) og én gang i timen om natten (kl. 22-7).
Fordi apparatet støjer og klemmer om din arm, kan det forstyrre din nattesøvn. Ellers skal du gøre, som du plejer i det døgn, hvor du har apparatet på. Vær dog opmærksom på, at du ikke må gå i bad eller svømmehal i de 24 timer, hvor undersøgelsen er i gang.
Du får mere information om døgnblodtryksmålingen, når du får blodtryksmåleren sat på.