Gå til hovedindhold

Hjernen kan påvirkes af diabetes

​Temaaften afholdt den 7. februar 2024. Oplæg ved Christina Rostrup Kruuse.

​​​

Diabetes kan påvirke alle kroppens blodkar, også dem i hjernen. Blodpropper og blødninger i hjernen samt hukommelsesproblemer er sjældent blandt de sygdomme, der fremhæves, når vi taler om følgesygdomme til diabetes. Men heldigvis er der nogle, der har fokus på det. Én af dem er aftenens oplægsholder, som vil gennemgå den nyeste viden om årsager og risici til skader i hjernen som følge af diabetes, samt hvordan de kan forebygges, og hvilke muligheder der er for behandling, når skaden er sket.​

Christina Rostrup Kruuse er overlæge, ph.d., dr.med. og professor i hjerne- og rygmarvsskader på Rigshospitalet. Hun har siden 1996 forsket i sygdomme relateret til hjernens blodkar.


Temaaftener på SDCC

Temaaftenerne er for alle – personer med diabetes, pårørende, fagpersoner og andre interesserede.
Involvering af brugere er et omdrejningspunkt på SDCC, og temaerne til disse aftener tager derfor afsæt i ønsker fra brugerne. Temaaftenerne afholdes i samarbejde med Diabetesforeningen.

Læs mere om vores temaaftener for alle, som lever, kender en eller arbejder med diabetes.​



Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden