Diabetes og autonom neuropati

​Online temaaften afholdt den 26. januar 2021: 
Oplæg med Christian Stevns Hansen, læge, post.doc og ph.d. i komplikationsforskning og klinisk epidemiologi på Steno Diabetes Center Copenhagen. 

Oplæg med Christian Stevns Hansen, læge, post.doc og ph.d. i komplikationsforskning og klinisk epidemiologi på Steno Diabetes Center Copenhagen. 

Diabetes og autonom neuropati

Det autonome nervesystem er ikke en del af vores krop, som vi skænker mange tanker - så længe det fungerer. Langt de fleste af os tager det for givet, at f.eks. hjertet slår, og at den mad vi putter i munden kommer ud i den anden ende i fordøjet tilstand. 

Men mange år med diabetes kan skade det autonome nervesystem i en sådan grad, at det man ikke tidligere har tænkt over – men som bare skete helt af sig selv - pludselig kommer til at fylde rigtig meget i ens liv.

Christian Stevns Hansen er læge, post.doc og ph.d. i komplikationsforskning og klinisk epidemiologi på Steno Diabetes Center Copenhagen. 

Han fortæller om:
  • Hvad er det autonome nervesystem for en størrelse?
  • Hvor sidder det henne?
  • Hvad kan blive påvirket, hvis man udvikler autonom neuropati?

Temaaftener på SDCC

Temaaftenerne er for alle – personer med diabetes, pårørende, fagpersoner og andre interesserede.
Involvering af brugere er et omdrejningspunkt på SDCC, og temaerne til disse aftener tager derfor afsæt i ønsker fra brugerne. Temaaftenerne afholdes i samarbejde med Diabetesforeningen.

Læs mere om vores temaaftener for alle, som lever, kender en eller arbejder med diabetes.
Redaktør