Forskningsmedarbejdere

​Oversigt med kontaktinformation på forskningsmedarbejdere i forskningsgruppen Diabetes Forebyggelsesforskning.

Morten Hulvej Rod

Sundhedsfremmechef
E-mail: morten.hulvej.rod@regionh.dk
Tlf. 28 51 51 21
Se profil


Diabetes Forebyggelsesforskning er inddelt i disse teams:

Team: Børn og Unge

Charlotte Demant Klinker

Teamleder, seniorforsker
E-mail: charlotte.demant.klinker@regionh.dk
Tlf.  27 29 06 80
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Peter Elsborg

Postdoc
E-mail:peter.elsborg@regionh.dk
Tlf. 51 92 12 49
Se profil



Rikke Dalgaard Hartmeyer

Postdoc
E-mail:rikke.dalgaard.hartmeyer@regionh.dk
Se profil




Mads Bølling

Postdoc
E-mail: mads.boelling@regionh.dk
Tlf. 91 16 73 38
Se profil



Anneke Vang Hjort

Ph.d.-studerende
E-mail:anneke.vang.hjort@regionh.dk
Se profil




Julie Hellesøe Christensen

Ph.d.-studerende
E-mail:julie.hellesoee.christensen@regionh.dk
Tlf. 53 87 73 63
Se profil


Cecilie Karen Ljungmann 

Ph.d.-studerende
E-mail: cecilie.karen.ljungmann@regionh.dk
Se profil



Anne Sidenius

Postdoc
E-mail:anne.sidenius@regionh.dk
Tlf. 21 82 51 82
Se profil


Clara Heinze

Videnskabelig assistent
E-mail: clara.heinze@regionh.dk
Tlf. 28 83 88 89
Se profil



Lene Winther Ringgaard

Specialkonsulent
E-mail:lene.winther.ringgaard@regionh.dk
Tlf. 20 60 54 11 / 29 91 20 83
Se profil

Gül Sakal

Akademisk medarbejder
E-mail: guel.sakal@regionh.dk
Se profil





Team: Borgere og bæredygtige byer


Paul Bloch

Seniorforsker, teamleder
E-mail: paul.bloch@regionh.dk
Tlf. 30 91 29 20
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Mette Kirstine Tørslev

Postdoc
E-mail:Mette.kirstine.toerslev@regionh.dk
Tlf. 21 35 34 29
Se profil





Asser Vittrup Nielsen

Ph.d.-studerende
E-mail:asser.vittrup.nielsen@regionh.dk
Tlf. 21 58 92 24





Tina Termansen

Ph.d.-studerende
E-mail: tina.termansen@regionh.dk
Tlf. 23 67 83 87 
Se profil     





Nanna Wurr Stjernqvist

Postdoc
E-mail: nanna.wurr.stjernqvist@regionh.dk
Se profil






Mathilde Christine Boye

Videnskabelig assistent
E-mail: Mathilde.christine.boye@regionh.dk
Tlf. 
21 31 67 27
Se profil



Anne Tetens

Studentermedhjælper
E-mail: anne.tetens@regionh.dk




Rikke Ahm Hansen

Kontorassistent
E-mail: rikke.ahm.hansen@regionh.dk






Team: Familier og livsforløb

Portrætfoto af teamleder Karoline Kragelund Nielsen Karoline Kragelund Nielsen

Seniorforsker, Teamleder
E-mail: karoline.kragelund.nielsen@regionh.dk
Tlf. 21 79 44 70
Se profil



Forskningsmedarbejdere

Helle Terkildsen Maindal

Seniorforsker
E-mail: Helle.terkildsen.maindal@regionh.dk
Tlf. 30 91 34 05          
Se profil





Jens Aagaard-Hansen

Seniorforsker
E-mail:jens.aagaard-hansen@regionh.dk
Tlf. 30 91 34 97
Se profil





Inger Katrine Dahl-Petersen

Projektkoordinator
E-mail: inger.katrine.dahl-petersen@regionh.dk
Se profil





Anne Matilde Timm

Ph.d.-studerende
E-mail:anne.matilde.timm@regionh.dk
Se profil






Maja Thøgersen

Ph.d.-studerende
E-mail: maja.thoegersen@regionh.dk





Emma Davidsen

Videnskabelig assistent
E-mail: emma.davidsen@regionh.dk
Se profil




Anne Husted Henriksen

Studentermedhjælper
E-mail: anne.husted.henriksen.01@regionh.dk





Redaktør